Här var det tomt på varor
Fyll varukorgen under veckan, så blir det mindre jobb när det är dags att beställa.
| 1 dl | Matlagningsvin Vitt | |
| 3 msk | Smör | |
| 1 st | Chilipeppar Röd | |
| 1 msk | Bladpersilja - färsk | |
| 4 klyfta | Vitlök | |
| 1 krm | Svartpeppar Malen | |
| 5 l | Vatten | |
| 1 msk | Olivolja | |
| 1 st | Schalottenlök | |
| 8 st | Körsbärstomater | |
| 400 g | Färsk pasta | |
| 0,5 tsk | Salt | |
| 1 kg | Vongolemusslor | |
Förberedelser musslor: Rör ut saltet i vattnet så att det löser sig. Lägg ner musslorna i saltvattnet. När de kommer ner i det salta vattnet så känner de sig hemma och spottar ut sanden som finns inne i musslan. Upprepa detta en gång och spola i kallt vatten.
Krossa vitlöksklyftorna lätt, skiva schalottenlöken, tärna chilifrukten och strimla bladpersilja.
Koka pastan enligt anvisning på paketet.
Musslorna: Hetta upp en kastrull till medium värme Häll i ca: 3 msk olivolja
Tillsätt hälften av persiljan, skivad schalottenlök, kvartade tomaterna och all vitlök Låt det fräsa lite utan att det tar färg. Häll i musslorna utan vatten, höj värmen, rör runt och tillsätt vitt vin och den tärnade chilin, lägg på ett lock och koka 2-3 minuter eller tills de öppnat sig.
Lyft ur musslorna och det övriga ingredienserna på ett fat och spara till servering - spara vätskan.
Koka vätskan i 3 minuter och smaka av, salta och peppra efter smak, rör ner det rumstempererade smöret, rör ner musslorna och den avrunna pastan, strö över resten av persiljan.

126,00 kr /l

5,50 kr

1 Bladpersilja knippe flow Klass1
28,50 kr

11,50 kr

18,95 kr

25,50 kr

191,80 kr /kg

125,90 kr /kg

121,90 kr /kg

1 048,39 kr /kg

1 Olivolja Spansk Extra Virgin EKO
60,95 kr

27,50 kr /kg