Här var det tomt på varor
Fyll varukorgen under veckan, så blir det mindre jobb när det är dags att beställa.
| 1 st | Sjögräsark | |
| 6 st | Shiitake-svamp | |
| 2 msk | Smör | |
| 0,25 st | Mynta - färsk | |
| 4 dl | Grötris | |
| 2 st | Gul lök | |
| 0,25 st | Koriander - färsk | |
| 100 g | Salladslök | |
| 350 g | Kycklinglårfile Färsk | |
| Misomarinad | ||
| 1 klyfta | Vitlök Vanlig | |
| 1 msk | Japansk soja | |
| 1 msk | Misopasta | |
| 2 msk | Färsk ingefära | |
Ris: Skölj riset i kallt vatten cirka fem gånger tills vattnet är ganska genomskinligt. Låt sedan riset dra i nytt vatten i ca 20 minuter. Häll av vattnet genom en sil och koka riset med proportionerna 1 del ris och 1,2 delar vatten. Låt koka på svag värme 15-20 minuter, stäng av värmen och låt riset stå.
Misomarinad: Riv vitlök och ingefära. Blanda med miso och soja i en bunke. Marinera kycklingen i misomarinaden cirka 20 minuter i kyl. Skrapa eventuellt bort lite av marinaden när det är dags att tillaga kycklingen.
Grilla eller stek kycklingen i olika i stekpanna på medelvärme i ca 10-15 minuter, tills de är genomstekta och gyllenbruna. Skiva löken och stek den i smör i stekpanna på låg värme tills den karamelliserats. Finhacka salladslöken. Ta bort stjälken på shiitaken, grilla eller stek svamphatten.
Klipp noriarket i 5x5 cm stora bitar. Vid servering: Ta fram fyra skålar och lägg kokt ris i botten på varje och övriga ingredienser på.
Servera gärna med en kycklingbuljong till, som du häller på när du ätit upp ca hälften. Ät sedan resterande med sked.

1 Sushi Nori Ark 11g Blue Dragon
2 540,91 kr /kg

439,50 kr /kg

269,50 kr /kg

25,50 kr /kg

19,67 kr /kg

269,50 kr /kg

95,60 kr /kg

161,08 kr /kg

116,50 kr /kg

139,75 kr /kg

145,00 kr /kg

217,27 kr /kg

296,67 kr /l