Gå vidare till huvudinnehåll
Lemon posset
Silje Feiring

Lemon posset

3 t 20 minEnkelt
67,80 kr
8 portioner 7,12 kr per portion
Frisk, enkel och med garanterad wow-faktor! Lemon posset är en krämig dessert med bara tre ingredienser. Minimal arbetsinsats, maximal smak. Serverad i urholkade citronhalvor ser den riktigt proffsig ut – utan att du behöver lägga mer än några minuter i köket.
Ingredienser
4 stCitron - Eko, samt 0,7 dl citronsaft
4 dlVispgrädde
135 gStrösocker
Instruktioner
1

Dela citronerna på längden. Skär försiktigt loss fruktköttet från skalet med en kniv och gröp ur med en sked. Pressa fruktköttet och mät upp 0,7 dl citronsaft.

2

Häll vispgrädde och socker i en kastrull. Koka upp under omrörning och låt sjuda i cirka 1 minut. Ta kastrullen från värmen och rör ner citronsaften. Krämen börjar tjockna direkt.

3

Låt blandningen stå i rumstemperatur i cirka 10 minuter. Rör om någon gång under tiden.

4

Ställ citronskalen tätt på ett fat så att de står stadigt. Häll upp krämen i skalen. Ställ i kylskåp i minst 3 timmar tills desserten har satt sig och är silkeslen.

5

Toppa med lite finrivet citronskal och eventuellt mynta eller citronmeliss.

Du kan även hälla krämen i små glas istället för citronskal, om du vill göra det ännu enklare.

Receptet ger 8 portioner (8 citronhalvor). Anpassa mängderna om du vill göra fler eller färre portioner.

Bild:

Silje Feiring